Aktualności

Jaką funkcję pełni ratownik?

Rodzicu – bądź zawsze na wyciągnięcie ręki! Nie dopuść do tego, aby to ratownik musiał podać pomocną dłoń Twojemu dziecku!

 

Najważniejsza zasada – bądź obok!

W basenie, podobnie jak w innych zbiornikach wodnych, obowiązują zasady bezpieczeństwa, dzięki którym zabawa i trening są nie tylko przyjemne dla wszystkich użytkowników, ale przede wszystkim bezpieczne dla dzieci. A przecież na tym najbardziej zależy rodzicom. Jedną z tych zasad jest NAKAZ USTAWICZNEGO NADZORU NAD DZIEĆMI! Oznacza to, że dzieci do 13 roku życia bezwzględnie powinny korzystać z parku wodnego pod nadzorem rodzica lub opiekuna prawnego. Wymóg obecności opiekuna nie dotyczy tylko momentu zakupu biletu u recepcjonistki. Rodzic ma obowiązek przebywania w hali basenowej w bliskiej odległości od swoich pociech i nieustannej kontroli zachowania swoich dzieci. Rodzic powinien być zawsze na wyciągnięcie ręki tak, aby w tej jednej sekundzie, gdy dziecko jest o krok od utraty oddechu pod wodą, podać mu pomocną dłoń… Akcja – reakcja!

 

Jaką funkcję pełni ratownik?

Przyjęło się, że to ratownik odpowiada za bezpieczeństwo. Owszem! Ratownik pełni bardzo ważną funkcję – sprawuje nadzór nad osobami przebywającymi w wodzie. Obserwuje czy nie grozi im żadne niebezpieczeństwo, zwraca uwagę na przestrzeganie obowiązujących w parku wodnym regulaminów, a także udziela pierwszej pomocy. Rodzicu, pamiętaj, że będąc tuż obok dziecka i nie spuszczając go z oka, zwiększasz szansę na skuteczniejszy ratunek w razie poważniejszego problemu. Skracasz czas niesienia pomocy oraz zmniejszasz traumę dziecka, które w takiej chwili oczekuje, że obok będzie najukochańszy rodzic, a nie tylko obca osoba.

 

„Często spotykam się z sytuacją, że rodzic zgubił dziecko, a zorientował się dopiero po dłuższym czasie, gdy nie było go w zasięgu wzroku. Zazwyczaj jest już wtedy za późno na samodzielne poszukiwania. Sytuacja robi się nerwowa i nieprzyjemna. Zdezorientowany rodzic przychodzi do nas (ratowników) z prośbą o pomoc, a my podejmujemy działania, żeby jak najszybciej znaleźć dziecko. Drodzy Rodzice! Ratownik pełni wiele ważnych funkcji, ale nie jest opiekunką dziecka. Po prostu nie możemy sobie na to pozwolić. Pamiętajcie, że odpowiadamy za bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w hali basenowej – tych młodszych i starszych…”tłumaczy Bartłomiej Korbus, Koordynator Ratowników w Aquadromie.

 

Zasady bezpieczeństwa w hali basenowej.

Jeśli wybierasz się z dzieckiem na basen, pamiętaj, że warto zainwestować w sprzęt podnoszący bezpieczeństwo w wodzie – dmuchane kółka, kamizelki czy rękawki. Nie zastąpi on jednak opiekuna – to jedynie dodatkowa pomoc. Rodzicu – bądź czujny!

 

„Pozostawienie dziecka samego w wodzie, bo ma dmuchane kółko, rękawki, deskę czy makaron tylko pozornie jest bezpieczne – w rzeczywistości może doprowadzić do tragedii. Dziecko może zgubić pomoc do pływania, a to są groźne i potencjalnie niebezpieczne sytuacje..." – mówi Bartłomiej Korbus, Koordynator Ratowników w Aquadromie.

 

Drogi Rodzicu, zwróć również uwagę na śliską lub mokrą posadzkę. Chwila nieuwagi może kosztować rozbicie głowy lub upadek do wody. Zapakuj do torby basenowe klapki dla siebie, a także dla swoich dzieci. Poruszanie się w klapkach zwiększa przyczepność do podłoża i pozwala poczuć się zdecydowanie bezpieczniej. Posiadanie klapek oczywiście nie oznacza, że można biegać po kafelkach!

 

Jeśli Twoje dziecko nie potrafi pływać, nie korzystaj z niecki basenowej, w której dziecko nie dotyka stopami dna. Wybierz dla niego płytki basen w specjalnie wyznaczonej strefie dla maluchów. Warto również wspomnieć, że w hali basenowej obowiązuje zakaz skakania do wody - poza specjalnymi stanowiskami w basenie sportowym. Czy wiesz, czym grozi nieumiejętny skok do wody? Często niepożądanym urazem kręgosłupa, kalectwem, a nawet śmiercią… Rodzicu, bądź rozsądny - edukuj swoje dziecko w tym temacie.

 

Co możesz jeszcze zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo w wodzie Twojego dziecka?

Bardzo dobrą decyzją jest podjęcie nauki pływania. To nie tylko ochrona życia i zdrowia w trakcie korzystania ze zbiorników wodnych, ale również fajna zabawa i świetny sposób na aktywne spędzanie czasu. Podczas zajęć w szkole pływania dzieci uczą się szacunku do wody i bezpiecznych zachowań w niej. Z naszego doświadczenia wynika, że im szybciej rodzic zapisze swoje pociechy na kurs pływania, tym lepiej dziecko opanuje różne style, a także oswoi się z żywiołem, co znacząco podniesie bezpieczeństwo podczas korzystania z wszelkich form wypoczynku nad wodą lub w basenie.

 

Aquadromowa Szkoła Pływania zaprasza na kursy dzieci od 4 roku życia, ale również dorosłych, bo na naukę nigdy nie jest za późno! Zajęcia dla najmłodszych odbywają w basenie z ruchomym dnem, którego głębokość możemy dostosować do wieku i umiejętności kursantów.

Aquadrom – więcej niż park wodny. Masz pytania?

Zadzwoń! (32) 797 36 00

powrót do listy